ÚKOL UMĚLECKÝ

Režisér Steven Spielberg se dlouho a pečlivě připravoval natočit film Schindlerův seznam, ve kterém působivě zachytil záchrannou misi Oskara Schindlera. Byl přesvědčen, že film nebude mít komerční úspěch, vždyť tohle téma není vůbec lehké. Jaké však bylo jeho překvapení, když film měl obrovský ohlas a navíc vydělal slušné peníze! A tak se Spielberg rozhodl, že veškerý zisk vloží do nadace, která se bude orientovat na zaznamenávání osudů lidí, kteří přežili koncentrační tábory a budou ochotni se podělit se svými zážitky na video záznam. Spielbergova nadace Shoah Foundation (Survivors of the Shoah) má obrovský úspěch. Mnoho škol a vzdělávacích institucí využívá bohatý materiál natočených svědectví, na jejichž základě dokonce vzniklo několik filmů.

Navíc archiv svědectví představuje skutečný poklad, protože bohužel většina přímých svědků postupně odchází, a budoucí generace tak dostávají autentickou možnost seznámit se s významnou částí historie.

Rádi bychom vyzvali studenty, aby se spolu s námi podíleli na zaznamenávaní, nahrávání nebo natáčení osudů známých Wintonových dětí, které žijí v mnoha zemích světa, zejména v České republice, ve Velké Británii, v Austrálii, v USA, v Kanadě, v Izraeli, v Maďarsku, na Novém Zélandu či v Německu. Chceme využít moderní komunikační technologie, které nám umožní zpracovat jednotlivé osudy těchto dětí.

Studenti tedy mají možnost stát se hned reportéry, spisovateli či filmaři a navíc mají záruku, že se budou podílet na vzniku díla, které bude mít z historického hlediska neuvěřitelnou cenu. Stanou se spoluautory jedinečného ARCHIVU OSUDŮ.

Wintonovým dětem je dnes kolem osmdesátky, je tedy skutečně nejvyšší čas jejich osudy poznat a zaznamenat. Pro studenty to může být neocenitelná zkušenost, jak lidská, tak i profesionální. Možná se tak nastartuje jejich pozdější umělecká dráha, ať už literární, fotografická či filmařská.

Vzdělávací projekt Nickyho rodina je založen na úspěšných filmech dokumentu "Nicholas Winton - SÍLA LIDSKOSTI" a novém filmu "NICKYHO RODINA".
©2024 WINTON FILM. All Rights Reserved.