ÚVODNÍ SLOVO PRŮVODCE

Jmenuji se Janka Haluková, je mi 65 let a jsem původním povoláním učitelka. Narodila a žila jsem na Slovensku a v roce 1974 jsme se přestěhovali s mým manželem a dvěma dcerami do Prahy. Hodně let jsem tady pracovala v Klubu a Domě slovenské kultury. Zde jsem potkala jednu vzácnou ženu – fotografku paní Zuzanu Mináčovou. Vždy jsem tvrdila, že neznám optimističtějšího člověka, než je ona.

Dlouho jsem nevěděla o tom, že přežila koncentrační tábor. Až jednou mně seznámila se svým synem režisérem Matejem Mináčem, který natočil kromě jiných, i filmy o příběhu sira Nicholase Wintona. Také mně tento příběh nadchl natolik, že jsem se zapojila do organizování vzdělávacích projektů, které připravoval Matěj Mináč a Spolek Nicholase Wintona již od roku 2004.

Díky této krásné práci jsem poznala samotného sira Nicholase Wintona, i některé z jeho zachráněných dětí. Ale poznala jsem také mnoho mladých lidí – žáků i studentů, kteří se „nakazili Wintonovým virem dobra“. Nejen, že napsali o svých dojmech z Mináčových filmů, ale také se zapojili do Řetězu dobra, které Wintonův příběh inspiroval.

Příběhy z vašich regionů a inspirace pro další

Jak čas běží, uvědomujeme si, že už Wintonovy děti už také stárnou a dnes jim je kolem osmdesáti let. Proto jsme se pustili i do projektu „Příběhy z vašich regionů“ ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Projekt je založen na metodě orální historie, když samotné Wintonovy děti, jejich známí, spolužáci, či kamarádi vzpomínají na události v místech svého bydliště, odkud Wintonovy děti pocházejí, kde se narodili, žili, či chodili do školy.

Tak se podařilo díky spolupráci s několika školami posbírat střípky osobních příběhů deseti Wintonových dětí a doplnit je jejich vzpomínkami, či vzpomínkami dalších pamětníků.

Třeba Vás tyto, příběhy budou inspirovat k dalšímu pátrání a naše příběhy i příběhy další budou mít pokračování. Vždy máte možnost nám je zaslat na náš web www.wintonfilm.com

Janka Haluková,
koordinátorka vzdělávacích projektů, Spolek Nicholase Wintona

Vzdělávací projekt Nickyho rodina je založen na úspěšných filmech dokumentu "Nicholas Winton - SÍLA LIDSKOSTI" a novém filmu "NICKYHO RODINA".
©2024 WINTON FILM. All Rights Reserved.