ZÁKLADNÍ FAKTA

Většina objevených Wintonových dětí žije ve Velké Británii, v České republice, v Izraeli, USA, Kanadě, Německu, Švýcarsku, na Novém Zélandu, v Austrálii, v Maďarsku. Kde však žijí ty zbývající? Kam je osud zavál? Jaké byly jejich osudy? A co samy o sobě vůbec vědí?
Celý seznam zachráněných dětí je k dispozici na webových stránkach: www.just-powell.co.uk/winton/images.htm.

Seznam dosud neobjevených dětí je na: www.just-powell.co.uk/winton/list.htm.

Předpokládáme, že většina z neobjevených dětí se usadila v Jižní Americe, především v Brazílii a v Argentině.

zpět do Československa hledat své nejbližší. Když v roce 1948 komunisté převzali moc, stali se tito lidé pro nový režim nepohodlní. Jelikož prožili dětství v kapitalistické, buržoazní Velké Británii, byli považováni za krajně podezřelé. A tak většina z nich znova prchla do světa. Snažili se dostat do západních států, tam však potřebovali víza, pozvání, různá potvrzení, prostě nebylo to vůbec jednoduché.

Jedině země Jižní Ameriky nedělaly žádné problémy. Proto předpokládáme, že tam odešla velká část z oněch zachráněných dětí. Proč o Nicholasi Wintonovi tito lidé nic nevědí? Důvod je zcela logický. Jednak byli většinou příliš mladí, aby si detaily svého odjezdu pamatovali, a pak – tento příběh tam není známý. V televizi nebo v tisku se neobjevilo takřka nic. Navíc se tam mluví španělsky a portugalsky, takže i když mají možnost sledovat zahraniční televize, nemusí to být zrovna kanály v angličtině.

Jak teda postupovat při hledání? Ukážeme vám konkrétní příklad z jedné pražské školy. Studenti se spojili s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a to zajistilo v našem krajanském časopisu, který se distribuuje v Jižní Americe, otištění této výzvy v angličtině a ve španělštině.

(Uvádíme ji ve zkrácené podobě.)

Vážení čtenáři, chcete poskládat mozaiku střípků své minulosti, nebo alespoň pomoci nám studentům při pátrání po stopách Wintonových dětí? Jsme studenti Školy mezinárodních a veřejných vztahů z Prahy a zapojili jsme se do vzdělávacího projektu o záchranné akci sira Nicholase Wintona. (následuje krátký popis příběhu) Proto oslovujeme Vás, naše krajany, kteří žijete v různých částech světa. Snažíme se vypátrat lidi, kteří jsou součástí tohoto příběhu, to znamená, že v dětském věku bez rodičů v období od března 1939 do září 1939 odjeli vlakem z Prahy do Velké Británie- Londýna. Již 270 dětí z Wintonova seznamu bylo nalezeno, stále však zbývá 399, o nichž nemáme žádné zprávy. Pomozte nám, prosím. Pokud o někom podobného osudu víte, dejte nám o něm vědět. Zjistíme, zda je součástí tohoto příběhu a poskytneme mu veškeré informace. Kontaktujte nás na následujících adresách… Děkujeme za pomoc!

Možná se sami chystáte do Jižní Ameriky nebo znáte někoho z vašich příbuzných nebo přátel, kdo tam má namířeno. Třeba právě oni mohou informovat místní krajanský spolek o snaze najít tyto ztracené děti. Nicholas Winton přece tvrdí, že všechno lze v životě dokázat, jen se člověk musí snažit. Tak proč to nezkusit? Chcete-li o své aktivitě napsat, potřebujete-li radu, tak to udělejte. Všechny kontakty najdete na tomto webu.

Možná to budete právě vy, komu se podaří ten neuvěřitelný kousek. OBJEVÍTE WINTONOVO DÍTĚ V JIŽNÍ AMERICE NEBO JINDE. Podaří-li se to, tak se pokusíme spojit toto dítě s dalšími, dosud nalezenými a případně s Nicholasem Wintonem. Uspořádame pro vás tiskovou konfrenci, protože váš objev by mohl být průlomovým. Samozřejmě na našich webových stránkách vám dáme také prostor, abyste mohli převyprávět příběh vašeho pátraní.

Vzdělávací projekt Nickyho rodina je založen na úspěšných filmech dokumentu "Nicholas Winton - SÍLA LIDSKOSTI" a novém filmu "NICKYHO RODINA".
©2024 WINTON FILM. All Rights Reserved.