JAK POMÁHAT ?

Při natáčení filmu Nickyho rodina došlo k jednomu momentu, kdy jsem to nevydržel a musel jsem na okamžik odejít z natáčení do ústraní, aby nikdo neviděl, že brečím. Bylo to při filmování kambodžských dětí v sirotčinci Dům naděje v Phnompenhu, který založili dva mladí sympatičtí Slováci Martin Bandžák a Denisa Augustinová. Oba se vlastně pro tyto sirotky stali maminkou a tatínkem a podle toho se k nim děti chovaly. Lezly po nich, líbaly je, objímaly je, smály se s nimi. Když jsem se díval na ten idylický obraz štěstí, najednou mi došlo, že ani jedno z těchto dětí, které jsou všechny HIV pozitivní, by bez nich už nebylo na světě. Martin a Denisa byli jediní, kdo před několika roky začali bojovat za jejich záchranu. Jak, to nám řekne Denisa Augustinová:

„Když jsme po skončení školy přijeli do Kambodže, viděli jsme mnoho podvyživených a HIV pozitivních dětí, sirotků, ve vážném zdravotním stavu ležet na ulicích. Nebyla tam žádná organizace, která by jim byla ochotná pomoci. Viděli jsme v jejich očích utrpení a rozhodli jsme se něco udělat. Na Slovensku nám všichni tvrdili, že je to nemožné. Nechápali, proč bychom měli pomáhat dětem někde tak daleko. Ale my jsme se nevzdali. Pamatuji si, že Winton řekl, že všechno se dá uskutečnit, když je to rozumné. S fotografem Martinem Bandžákem jsme uspořádali v Bratislavě o těchto zubožených dětech výstavu, jejíž výtěžek se stal naším prvním kapitálem na jejich záchranu. Dnes v Kambodži vedeme dva sirotčince pro HIV pozitivní děti, více než 600 dětí léčíme a realizujeme prevenci při přenosu viru HIV z matky na dítě. Díky tomu pak HIV pozitivní matka porodí zdravé dítě.

Když po několika měsících léčby slyšíte dětský smích a vidíte šťastné děti, jak si hrají, máte z toho fantastický pocit. Dodnes jsme zachránili a vyléčili více jak tisíc dětí. Ale pořád máme hodně práce. Stále na nás spousta dětí čeká. Naše aktivity se dnes rozšířily po celém světě, působíme v osmi státech na třech kontinentech. Chcete-li nám pomoci, podívejte se na naše webové stránky: www.magnadetivtisni.cz.“

Vzdělávací projekt Nickyho rodina je založen na úspěšných filmech dokumentu "Nicholas Winton - SÍLA LIDSKOSTI" a novém filmu "NICKYHO RODINA".
©2024 WINTON FILM. All Rights Reserved.